Sklepy Medyczne GOMED

Idź do spisu treści

Menu główne

Sprzęt urologiczny

Oferta > Środki pomocnicze

Cewniki zewnętrzne Freedom® i Conveen® to dyskretne i higieniczne rozwiązania. Całkowicie eliminują wyciek moczu i nieprzyjemny, krępujący zapach. Cewniki Freedom® i Conveen® są przyjazne dla skóry oraz wygodne w użyciu. Są niewidoczne pod codziennym ubraniem i zapewniają swobodę poruszania się. Mogą być noszone przez 24 godziny.

Worki są drugim niezbędnym elementem systemu do zbiórki moczu. Worki Conveen® i Moveen® wyposażone są w szereg zabezpieczeń i udogodnień zapewniających komfort użytkownikowi: zawór antyzwrotny, miękka wyściółka fizelinowa, wygodny zawór odpływowy, możliwość noszenia worków na nodze.

Cewnikowanie przerywane – co jest ważne i o czym warto pamiętać.

Omówienie zagadnienia jakim jest cewnikowanie przerywane, czyli opróżnienie pęcherza moczowego przy pomocy cewników jednorazowych, należy zacząć od omówienia budowy układu moczowego i jego funkcji w organizmie.

Układ moczowy składa się z dwóch nerek, dwóch moczowodów, pęcherza moczowego, zwieracza i cewki moczowej. Zadaniem nerek jest filtrowanie krwi,
w celu usunięcia z niej ubocznych produktów przemiany materii. Tak właśnie powstaje mocz, który z nerek odprowadzany jest do pęcherza moczowego i tam jest magazynowany a następnie wydalany z organizmu przez cewkę moczową.

Niektóre osoby nie są w stanie oddać moczu w sposób naturalny, bez pomocy
cewnika. Czynnikami, które mają wpływ na taki stan rzeczy mogą być między innymi: uraz rdzenia kręgosłupa (URK), rozszczep kręgosłupa (Spina Bifida), stwardnienie rozsiane (Sclerosis Mulitplex) czy problemy
z gruczołem prostaty (BPH).

Niezależnie od przyczyny, jeśli mocz pozostaje zbyt długo w pęcherzu, istnieje ryzyko, że ulegnie tam niekorzystnym zmianom. Może to prowadzić do tak zwanych  ZUM-ów czyli zakażeń układu moczowego. Ma to niekorzystny wpływa zarówno na samopoczucie pacjenta jak i na górne drogi moczowe. Oprócz zakażeń układu moczowego powikłaniem zatrzymania uryny w organizmie może być degeneracja moczowodów i nerek spowodowana cofaniem się cieczy (refluks moczu) do nerek.  


Jak w takim razie dbać o układ moczowy?

Po pierwsze - higiena. Należy pamiętać o umyciu zarówno rąk jak i części intymnych osoby, która będzie się cewnikować/ będzie cewnikowana.

Po drugie – przygotowanie cewnika. Na rynku dostępne są różne rodzaje cewników. Cewniki suche, przy użyciu których wskazane jest zastosowanie żelu nawilżającego, którego zadaniem jest nawilżenie cewki moczowej i ochrona przed urazami. Druga kategoria to cewniki do aktywacji wodą. Taki cewnik przed wprowadzeniem do cewki moczowej należy aktywować poprzez dodanie wody do opakowania a następnie odczekać około 30 sekund, aby aktywować powłokę.
Trzeci rodzaj to cewniki z powłoką hydrofilową, które są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z opakowania. Nie ma potrzeby dodawania wody ani środków nawilżających.

Jeżeli podczas cewnikowania przez przypadek cewnik czegokolwiek dotknął
to należy go wyrzucić i użyć nowego. W ten sposób ogranicza się wprowadzenie niechcianych bakterii do cewki moczowej.

Po wprowadzeniu cewnika do pęcherza zacznie wypływać mocz. Wtedy dobrze jest wprowadzić cewnik jeszcze kilka centymetrów dalej, aby mieć pewność, że mocz wypływa przez oba oczka drenażowe, znajdujące się na końcu cewnika. Przyspieszy to proces cewnikowania. To samo zapewni odpowiednio dobrany rozmiar cewnika. Im większa średnica, tym szybciej będzie wydalany mocz. Na rynku dostępne
są cewniki hydrofilowe o różnych rozmiarach i długościach: męskie, damskie, chłopięce i pediatryczne.   

Ważne jest, by pamiętać o całkowitym opróżnieniu pęcherza moczowego, gdyż nawet niewielka ilość moczu pozostająca w pęcherzu może prowadzić do zakażeń układu moczowego. W tym celu należy przeprowadzać cewnikowanie powoli
i dokładnie. Jeżeli podczas wprowadzania cewnika wyczuwalny jest opór to jest to zupełnie normalne – najprawdopodobniej jest to zaciśnięty zwieracz. W takiej sytuacji należy rozluźnić się i spróbować jeszcze raz.
Po użyciu cewnika należy go wyrzucić do kosza na śmieci.

Stosowanie cewników hydrofilowych gotowych do natychmiastowego użycia znacznie ułatwia i przyspiesza proces samocewnikowania. Cewniki te są kompatybilne z workami do zbiórki moczu – można je w łatwy sposób szczelnie ze sobą połączyć a to zapewnia ochronę przed niekontrolowanym wyciekiem moczu poza cewnik. To doskonałe rozwiązanie podczas podróży albo wtedy, gdy nie ma w okolicy toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zastosowanie takiego produktu to sposób, by zyskać niezależność i pewność siebie.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego